The ESM'96 at a quick glance:

Double Click to Jump


The different topics and their respective locations.

The numbers next to the presentations denote the page-numbers in the Proceedings, if no numbers are mentioned then this paper is not published in the Proceedings


Sunday, June 2nd, p.m.

1.00 p.m. - 4.30 p.m. Main Hall REGISTRATION

6.00 p.m.- 8.00 p.m. Main Hall Get-Together-Party


Monday, June 3rd, a.m.

8.00 a.m.- 5.00 p.m. Main Entrance Hall REGISTRATION

9.00 a.m. - 9.15 a.m. MAIN LECTURE ROOM

Welcome and General Introduction - 10.00 a.m. MAIN LECTURE ROOM Session Chairperson: Andras Javor

Keynote Speaker

Discrete Simulation in Science and Engineering Donald Greenspan

10.00 a.m. - 10.30 a.m. COFFEE BREAK

10.30 a.m. - 12.40 ROOM A Session Chairperson: Martin Wildberger

Knowledge Based Methods

Qualitative Simulation and Database Agents in DICSIM Environment
Vladimir Marik, Olga Stepankova, Ondrej Flek, Jan Kout 33

An Expert System for Strategic Analysis
Henk de Swaan Arons and Philip Waalewijn 40

Simulation as an Aid to Build a Management Expert System
Henk de Swaan Arons, Robert D.Menko, Niels Stout and Rob Willemsen 45

007: A System for Automated Model Revision
Anita Pos and Hans Akkermans 50

A Knowledge-Based System Approach for Control of Batch Bioprocesses
Svetla Vassileva 1099

10.30 a.m. - 12.30 ROOM B Session Chairperson: Ralph Huntsinger

Real-Time and Control

An Execution-Driven Real Time Simulator for Embedded Control Systems: Techniques, Application and Evaluation
C.Mueller-Schloer and Jan Spitzkowsky 103

Hard Real-Time Systems Modeling and Simulation
Miguel Miguel and Juan C.Duenas 108

Predictive Controller Design with The Guaranteed H (infinity) Control Performances for Electrical Drives
K.Hentabli, D.Pinchon and S.Tarasiewicz 113

Comparisons of Finite-Difference and Orthogonal Collocation Methods in Simulation of Sampled-Data-Controlled-Continuous Plants with Time-Delay
Mieczyslaw Metzger 118

10.30 a.m. - 12.30 ROOM C Session Chairperson: Bernd Schmidt

Simulation in Education I

A Generic Architecture of Instructional Systems for Simulation Modelling
Tajudeen Atolaghe and Vlatka Hlupic 389

Personality-Type Based Simulation Education
Willi Bernhard 394

Teaching Discrete-Event Simulation to Business Students
Ingolf Stahl 399

Structural Concepts of a New Master Curriculum in Simulation
Istvan Molnar, Alfredo O.Moscadini and Edward Omey 405

10.30 a.m. - 12.30 ROOM D Session Chairperson: Winfried Hahn

Simulation of Distributed and Cellular Systems

Simulation of Trader and Mediator Instances in Large Mobile Distributed Systems
Klaus Richter, Steffen Rudolf and Klaus Irmscher 461

Variance Reduction Technique for a Cellular System with Dynamic Resource Sharing
Bruno Tuffin 467

Simulation of "Client-Server" Distributed Data Processing Systems
Egils Ginters, Yuri Merkuryev and Aivis Spungis 472

A Comparison of Scheduling Policies for Real-Time Network
O.Gaultier, O.Djigo and A.Hachicha 475

10.30 a.m. - 12.30 ROOM E Session Chairperson: J.Aguilar-Martin

Qualitative Reasoning

Commonsense Reasoning about Processes with RAP
Ines Arana 649

Means for Estimating The Forecasting Error in a Fuzzy Inductive Reasoning
Francois E.Cellier, Josefina Lopez, Angela Nebot and Gabriela Cembrano 654

A Fuzzy-Genetic Modeling Approach for Systems that Produce Sparse Data
Silvano P.Colombano, Tarang Patel, Bharathi Raghavan and Steven Thomas 661

Towards Qualitative Fuzzy Modeling using Fuzzy Clusters and Knowledge Acquisition Tools
M.Delgado, M.A.Vila and A.F.Gomez-Skarmeta 666

10.30 a.m. - 12.30 ROOM F Session Chairperson: Udo Krieger

Markov Models

Semi-Markov Models Identification Based on The Small Samples Approach
Nataly M.Markovich , Wolfgang Morgenstern and Anatoly Michalski 791

An Effective Approach To The Completion Time Analysis of On-Off Markov Reward Models
Andras Pfening, Khalid Begain and Miklos Telek 796

Analysis of Phase-Type Queueing Networks with the Multi-Level Method
Stefan Greiner and Graham Horton 801

A Tool To Model and Solve Markovian Models
Stanley M.Oliveira, Maria Isabel C.Cabral, Edilson Ferneda and Marcos A.G.Brasileiro 806

10.30 a.m. - 12.00 ROOM G Session Chairperson: D.Bestler


Optimization of Mechanisms with Unilateral Constraints and Collisions
M.Schulz and H.Brauchli 903

Modelling and Simulation of Nonholonomic Multibody Systems Wojciech Blajer 908

Nonlinear Dynamics Modeling and Control of Multibody Systems
Evtim V.Zakhariev, Kamen K.Delchev and Stefan B.Karastanev 913

12.30 - 2.00 p.m. CAFETERIA LUNCH

Monday, June 3rd, p.m.

2.00 p.m. - 3.30 p.m. ROOM A Session Chairperson: Richard Zobel

Object-Oriented Modeling

The Object-Oriented Approach and The Event Discrete Simulation Paradigms
Bernardo Copstein, Carlos Eduardo Pereira and Favio R.Wagner 57

Building Complex Automation Systems Based on The Simulation of Object Oriented Basic Components
W.Fleisch, P.Goehner, R.Belschner and M.Gunzert 62

Object-Oriented and Distributed Simulation of Complex Continuous Systems
Martin Schoeckle 67

2.00 p.m. - 3.30 p.m. ROOM B Session Chairperson: H. de Swaan Arons

Traffic Simulation I

A Powerful Traffic Simulation Tool -DYNEMO
Qing Chen 125

AI Controlled Traffic Emmission Line Source
Gabor Szucz, Agnes Vigh and Andras Farkas 130

Using Simulation for Capacity Planning in a Transportation System
Andrew Greasley 135

2.00 p.m. - 3.30 p.m. ROOM C Session Chairperson: A.Moscardini

Business Simulation I

M.I.S.T.E.L.A. A Seamless Image of Telefonica De Espana S.A.
German Gonzalez and Silvio Martinez 363

Simulating Concurrent Engineering Using A Virtual Environment.
Brian Parkinson, P.Hudson, R.Senior, C.Short and R.Barker 369

Simulation of The Business Operations of a Small Furniture Company
Ingolf Stahl 374

2.00 p.m. - 3.30 p.m. ROOM D Session Chairperson: Guyla Csopaki

Visual Modelling Techniques for Simulation

A Visual Simulation Environment based on Extended Predicate/Transition Nets
Bernd Kleinjohann, Lisa Kleinjohann and Juergen Tacken 481

Using Concurrent Object Based Modeling With 3D Animation for Early Prototyping
C.Geiger, G.Lehrenfeld, R.Hunstock and A.Weber 486

Specification and Analysis of Concurrent Systems in a Complete Visual Environment
Marita Duecker, Georg Lehrenfeld, Wolfgang Mueller and Christoph Tahedi 491

2.00 p.m. - 3.30 p.m. ROOM E Session Chairperson: S.P.Colombano

Fuzzy Simulation

Qua-SI. III: A Software Tool for Simulation of Fuzzy Dynamical Systems
Gianluca Bontempi 615

Incorporation of Fuzzy Rule Bases Into PFHOSS Simulation Models
T.Van Le 620

A Fuzzy Dynamic Multiple Inheritance Model in Object-Oriented Simulation
Quan Nguyen and Tu Van Le 624

2.00 p.m. - 3.30 p.m. ROOM F Session Chairperson: Gunter Bolch

Queueing Systems

Loss Probability Computation in the MAP/PH/1/K Queue
Bruno Sericola 773

Performance Simulation of a Non-Reliable Terminal System
B.Almasi and J.Sztrik 784

Discrete-Time Analysis of Batch Servers with Bounded Idle Time
P.Tran-Gia and A.Schoemig 999

2.00 p.m. - 3.30 p.m. ROOM G Session Chairperson: Remi Cozot

Numerical Procedures

Method Based on Trial-and Error for The Investigation of Initial-Value Problems for Multibody Systems with Friction
Horst J.Klepp 921

Multirate Extrapolation Methods
Christian Engstler

A Robust Self-Starting Implicit Time Integration Scheme Including Constraint Projection for The Simulation of Multibody Systems
Pierre Dehombreux, Olivier Verlinden and Calogero Conti 926

3.30 p.m. - 4.00 p.m. COFFEE BREAK

4.00 p.m. - 6.00 p.m. ROOM A Session Chairperson: Ralph Huntsinger

Numerical Methods

Accelerated Numerical Simulation by Multigrid Computation
Rosa Maria Spitaleri 163

From The Reference Model to a User Friendly Grid Generation System
Rosa Maria Spitaleri and Rossella Cossu 166

Modular Simulation Method for Coupled Problems
Arnolf Maurer and Stefan Schulte 170

Spline Approximation Technique in Equation-Based Dynamic Process Modelling
Alexei Lisounkin 175

4.00 p.m. - 6.00 p.m. ROOM B Session Chairperson: Q.Chen

Traffic Simulation II

A 3D Simulation Case Study of Airport Traffic Handling
Henk de Swaan Arons 141

Intelligent Support of Airport Simulation and Modeling
Otakar Babka, Jiri Cendelin and Vaclav Hajsman 145

Interactive Aircraft Trajectory Optimization and Simulation
Kai Virtanen and Harri Ehtamo 150

SIMIS: A Space Mission Simulator
Francois Martin-Dupont 155

4.00 p.m. - 5.00 p.m. ROOM C Session Chairperson: E.Fletcher

Business Simulation II

Massively Parallel Simulation of Business Process Models
Alois Ferscha and Michael Richter 377

The Structure and Application of the LUDUS Computer Aided Business Decision Game
Rolf Zohler, Christine de Bruy, Katalin Gaspar and Maria Levay 382

4.00 p.m. - 6.00 p.m. ROOM D Session Chairperson: E. Walther-Klaus

Parallel Simulation

Parallel Simulation of 1Kx1K ATM Switch Fabric
Tawfiq Lazraq, Fredrk Oestman and Hannu Tenhunen 497

UDL/I and OCCAM: Simulation Languages for Rapid-Prototyping of Digital Systems
W.Hahn, A.Hagerer and B.Wagner 502

Performance of a Time Warp Based Simulator of Large-Scale PCS Networks
Roberto Beraldi and Libero Nigro 508

Comparison of Null-Message Reduction Techniques in The Parallel Simulation of Multistage Interconnection Networks
Gabor Fodor, Tamas Marosits and Robert Szabo 513

4.00 p.m. - 5.30 p.m. ROOM E Session Chairperson: Ines Arana

Fuzzy Control

Fuzzy Extended Sliding Mode Controller
Sonia Hajri, François Delmotte and Pierre Borne 631

Fuzzy Control of Managerial Systems Using Qualitative Simulation Models
Julio Macedo and Rafael Ruiz Ursano 636

Dynamical Approach for Event Recognition in Chemical Processes via Neural Networks
Mohammed M.Elmisurati 641

4.00 p.m. - 6.00 p.m. ROOM F Session Chairperson: Antonio Puliafito

Quality-of-Service for Mobile and Multimedia Appllications

A Quality-of-Service Approach for Mobile Users of Replicated Data in Distributed Systems
C.Liebig, H.Pagnia , F.Schwappacher and O.Theel 842

A Framework for Quality of Service Analysis in Mobile Communication Networks
K.Ben Younes, M.Schlenker and B.Girod 852

Stochastic Bounds and Q0S Application To The Loss Rates in ATM Networks
J.M.Fourneau, N.Pekergin and H.Taleb 861

A Model for The Characterization and Analysis of Multimedia Conference Services
A.Lombardo and G.Schembra 877

4.00 p.m. - 6.00 p.m. ROOM G Session Chairperson: H.Klepp

Special Effects in Flexible Bodies

A Contribution to Damage Evaluation Based on Adapted Multibody Systems
Hans H.Mueller-Slany and Frank Brunzel 953

Formal Computation of Non-Rigid Multibody Systems Dynamics
Remi Cozot and Dominique Villard 1109

Multibody Systems and Small Vibrations
A.L.Schwab and J.P.Meijaard 958

Simulation of Three-Dimensional Maneuver and Control of Flexible Multibody Systems
Leonard Meirovitch and Timothy J.Stemple 963


Tuesday, June 4th, a.m.

8.00 a.m.- 5.00 p.m. Main Entrance Hall REGISTRATION

9.00 a.m. 10.00 a.m. ROOM A Session Chairperson: Richard Zobel

Bond Graphs

Exploiting Tearing for Processing Models Containing Algebraic Constraints
W.Borutzky 233

Bond Graph Model of a Steam Generator Process and Its Environment
B.Ould Bouamama and G.Dauphin-Tanguy 238

9.00 a.m. 10.00 a.m. ROOM B Session Chairperson: Olga Stepankova

Parallel and Distributed Simulation I

An Investigation of Parallel Simulation System Structures
Gyorgy Buzasy, Margit Benko and Andras Javor 75

A Software Agent Distributed System for Dynamic Load Balancing
Jose Neves, Jose Machado, Lino Costa and Paulo Cortez 80

9.00 a.m. 10.00 a.m. ROOM C Session Chairperson: Alexander Verbraeck

Factory and Process Simulation I

An Approach to Model-Based Construction of Management Information Systems in Manufacturing Environments
W.Dangelmaier, T.Langemann and R.Wenski 1007

PRO-ART/CE An Environment for Managing The Evolution of Chemical Process Simulation Models
Ralf Doemges, Klaus Pohl, Matthias Jarke, Bernd Lohmann and Wolfgang Marquard 1012

8.30 a.m. 10.00 a.m. ROOM D Session Chairperson: T.Tron

Simulation of Networks I

Load Modelling for Simulation
Ellen Walther-Klaus

Simulative Analysis of End-To-End Call-Blocking Probability Evaluation Techniques in Multi-Rate Loss Networks
Tibor Cinkler, Gabor Fodor, Sandor Racz and Tamas Henk 521

9.00 a.m. 10.00 a.m. ROOM E Session Chairperson: K.Xia

Neural Control

Adaptive Control Distributed Parameter Systems by Recurrent Multi-Layer Neural Networks
Algis Garliauskas and Madan M.Gupta 697

Building Neural Network Models of Hydrolysis Process for Control Purposes
Srecko Milanic, Davorka Sel, Nadja Hvala, Stanko Strmcnik and Rihard Karba 700

9.00 a.m. 10.00 a.m. ROOM F Session Chairperson: Istvan Molnar


9.00 a.m. 10.00 a.m. ROOM G Session Chairperson: Axel Lehmann

Open Session

This session is for authors who could not present at the designated time in the conference programme.

10.00 a.m. - 10.30 a.m. COFFEE BREAK

10.30 a.m. - 12.00 ROOM A Session Chairperson: Axel Lehmann

Agent Based Simulation

A Systemic Metaphor of Multi-Agent Coordination in Living Systems
Uwe M.Borghoff, Paolo Bottoni, Piero Mussio and Remo Pareschi 245

Agent-Based Simulation Model Design
Valent Klima and Antonin Kavicka 254

An Agent-Based Architecture For The Support of Large-Scale Simulations
Malcolm J.Corbin 1105

10.30 a.m. - 12.00 ROOM B Session Chairperson: Olga Stepankova

Parallel and Distributed Simulation II

Making Asynchronous Simulation MoreAsynchronous
Helge Hagenauer and Werner Pohlmann 85

A New Approach To The Distributed Simulation of Timed Petri Nets
Qing-Ming Cui and Stephen J.Turner 90

A New Algorithm and Simulation for Task Assignment in Parallel Distributed Systems
Pham Hong Hanh and Valery Simonenko 95

10.30 a.m. - 12.00 ROOM C Session Chairperson: Alexander Verbraeck

Factory and Process Simulation II

Knowledge Based Models for Production Planning Under Unstable Economy
Vladimir A. Putilov 1018

Continuous Simulation and Production Management in Food Industries
Daniel Thiel and Catherine Lecomte 1023

A Constrained Knowledge-Based Simulation of a Production System
Abid Jazaa 1028

10.30 a.m. - 12.30 ROOM D Session Chairperson: Juergen Tacken

Circuit-Level Simulation

Analysis of Reflection Characteristic for NTL by Time Domain Simulation
Kazuhito Murakami and Junya Ishii 547

Event-Driven Transient Simulation Using Implicit Algorithms
Gabriel-Stefan Popescu 552

An Efficient Starting Method for Simulation of Power Circuit
Simon Chon-Wee See 557

Nonlinear Transistor Models for Symbolic Simulation of Harmonic Distortion in ISAAC
Petr Dobrovolny 562

10.30 a.m. - 12.00 ROOM E Session Chairperson: G.Castellano

Neural Modelling

Simulation of Neural Models of Electroheat Systems Using Neural Network Toolbox for Matlab
D.Sankowski and P.Szaruga 681

A Biological Auditory Neural Model for Speech Processing
J.M.Ferrandez, D.del Valle, V.Rodellar and P.Gomez 686

Creating Musical Sequences with an Artificial Neural Network
Heinz Peter Reidmacher and Arthur Csetenyi 691

10.30 a.m. - 12.30 ROOM F Session Chairperson: Stefan Greiner

Analytical and Optimization Methods

On Modelling of Fir Filters with First Order Autoregressive Errors
G.Mirac Bayhan and Mahmut Bayhan 813

Utilisation of The Junction Structure Matrix and The Loops Properties of a Bond Graph Model to Avoid Implicit Equations During The Generation of Analytical Redundancy Relations and Sensors Placement
D.Mosiek, M.Tagina, JP Cassar and G.Dauphin-Tanguy 818

Optimization of Periodic Polling Systems with Non-Preemptive, Time Limited Service
J.P.C.Blanc 825

An Optimization Approach of Complex Discrete Event Systems
Belhassen Mazigh, Pablo Gruer and Abder Koukam 830

10.30 a.m. - 12.00 ROOM G Session Chairperson: O.Verlinden

Real-Time Parallel Computation and Vehicles

Efficient Distributed Parallel Simulation of Multibody Systems
Remi Cozot and Laurent Cogne 933

Contribution to Parallel and Vector Computation in Multibody Dynamics
J.M.Peterkenne, P.Fisette and B.E.Mulemangabo 938

A Wheel/Rail Contact Module for a Realistic Simulation of The Running Behaviour of Railway Vehicles
Gerhard Vohla and Hans Brauchli 945

12.30 - 2.00 p.m. CAFETERIA LUNCH BREAK

Tuesday, June 4th, p.m.

2.00 p.m - 3.30 p.m. ROOM A Session Chairperson: Helena Sczzerbicka

Optimization and Evaluation Methods I

Simulating The Worst Case prediction Error of System Trajectories
Tuomas Raivio, Harri Ehtamo and Raimo P.Hamalainen 299

On The Integration of a Large-Scale Nonlinear Optimization Tool With Open Modeling and Simulation Environments for Dynamic Systems
Franke Ruediger and Arnold Eckhard 304

Simulation Validation and Verification - A Confidence Enhancement Technique
Frank Giannasi, Philip Lovett and Anthony N.Godwin 309

2.00 p.m - 3.30 p.m. ROOM B Session Chairperson: Rosa Maria Spitaleri

Graphic and Visual Methods I

A Flexible Graphical User Interface to Heterogeneous Neural Network Simulators
Radu Drossu, Zoran Obradovic and Justin Fletcher 273

A Graphical Simulation and Automatic Model Generation System
Youngmin Hur and Stephen A.Szygenda 278

Visual Processing Techniques for Numerical Simulation Data
Rosella Cossu 283

2.00 p.m - 3.30 p.m. ROOM C Session Chairperson: B.Tarlos

Simulation in Education II

Teaching Discrete Event Simulation with an Applied Bias
E.F.Fletcher, R.Breyer and B.Tarlos 410

System Dynamics as a Teaching Tool for Continuous Simulation
Alfredo Moscardini and Istvan Molnar 415

Illustrating the Principles and Application of SPC by Simulation
R.Van Landeghem and K.De Backer 420

2.00 p.m - 3.00 p.m. ROOM D Session Chairperson: Guyla Csopaki

Simulation Automation

The Automation of Program Construction for Simulation in Electronics
V.D.Dimitrienko, S.Yu.Leonov and T.V.Gladkih 582

Speed Up Embedded Simulation?
Robert Komanec 1119

2.00 p.m - 3.00 p.m. ROOM E Session Chairperson: J.Manuel Ferrandez

Neural Computing

Self-Organizing Computational Processes in Networks with Speed Independent Functional Elements
A.Katkov and N.Goubareni 707

Test-Process Simulation with Neural Network Evaluation
Juraj Povazanec, Jiri Kaderka, Vladislav Musil and Petr Simek 712

2.00 p.m - 3.30 p.m. ROOM F Session Chairperson:Winfried Dulz

Quality of Service Management

Adaptive Quality of Service Management: A Model-Based Approach
Hermann de Meer 837

A Monitoring System for QoS Evaluation in The PSTN Using a Non Intrusive Method
Francesco Beritelli, Salvatore Casale, Alfredo Cavallaro, Fabio Mattei and Roberto Montagna 847

Using IDA for Performance Improvement in Multimedia Servers
Antonio Puliafito, Salvatore Riccobene, Lorenzo Vita and Miklos Telek 882

2.00 p.m - 3.30 p.m. ROOM G Session Chairperson: Agostino Bruzzone


The LabView-Based Virtual Simulator of The Substrate Consumption Rate Measurement System in The Activated Sludge Process
Jacek Czeczot 1049

Application of Simulations in The Field of Water Resources and Water Treatment
E.Schaefer and W.Loiskandl 1053

Simulation of Dispersion Patterns of Polluting Agents in Urban Canyons By The Use of Neural Architectures
Domenico Di Noto, Roberto Ionna, Domenico Mozzone and Giuseppe Pederiva 1058

3.30 p.m. - 4.00 p.m. COFFEE BREAK

4.00 pm. - 5.00 p.m. ROOM A Session Chairperson: Helena Szczerbicka

Optimization and Evaluation Methods II

Optimization of Discrete-Event Simulation Models in LATISS
Yuri Merkuryev, Vladimir Visipkov and Yuris Terauds 314

MADM: A System for Optimal Choice Problem
Cornel Resteanu, Florin-Gheorghe Filip, Marius Somodi and Cezar Ionescu 319

4.00 pm. - 5.00 p.m. ROOM B Session Chairperson: Rosa Maria Spitaleri

Graphic and Visual Methods II

Graphical Object-Oriented Tool for Real-Time Simulators of Heat Exchanger Networks
Piotr Laszczyk 286

Program Visualization and Visual Programming
Frederic Van de Veire 290

Graphical Model Editor for Distributed Event-Oriented Simulation Toolset
Miroslav Adamy, Ivan Lalis and Miroslav Liska 1103

4.00 pm. - 5.30 p.m. ROOM C Session Chairperson: Alexander Verbraeck

Analysis of Production Processes

The Effect of Individual Process Time Variability on an Otherwise Balanced Production Line
Michael J.Holgate 989

Total Quality Management in Mechatronic Production Facilities Through Simulation
Pietro Giribone 994

Increasing Economics of Tool Supplies by Using Simulation Technique
Klaus Weinert and Andy Mumm 778

4.00 pm. - 6.00 p.m. ROOM D Session Chairperson: Marita Duecker

Design Validation and Layout Optimization

Validating Hybrid Designs with Co-Simulation
Kurt Schoovaerts, Bart Wydaeghe, Viviane Jonckers, Johan Peeters, Marc Jadoul and Eckhardt Holz 569

Simulation and Design of Tap-Feeded Multi-Wires for Mobile Communication Filters
Junya Ishii, Kazuhito Murakami, Shigeki Hontsu and Masamitsu Asai 574

Power Converter Control Techniques Simulated in PSpice-Based Environment A Fuzzy Logic Control Case Study
Adriana Pastravanu, Gabriel Popescu and Ion Bogdan 577

Layout Data in TCAD Frameworks
R.Martins and S.Selberherr 1122

4.00 pm. - 5.30 p.m. ROOM E Session Chairperson: Francois E.Cellier

Supervisory Control

Graph-Theoretic Method for Integrated Process Control and Diagnostic System Synthesis
I.P.Gal and K.M.Hangos 719

Window-Based Quantitative to-Qualitative Interface for Intelligent Supervisory Systems
Ramon Sarrate-Estruch and Josep Aguilar-Martin 724

Dealing with Qualitative Information in Simulation for Supervisory Systems Design
J.Melendez, J.Colomer, J.Ll. la Rosa and J.Vehi 729

4.00 pm. - 5.30 p.m. ROOM F Session Chairperson: Hermann de Meer

Quality-of-Service Specification

Quality of MPEG Transfer over ATM DBR Service Class
Naoki Wakamiya, Masayuki Murata and Hideo Miyahara 867

A Framework for the Performance Evaluation of SDL/MSC-Specified Systems
Winfried Dulz 889

Integration of SDL Based QoS-Evaluation in Protocol Design
Joerg Hintelmann 894

4.00 pm. - 5.30 p.m. ROOM G Session Chairperson: Martin Wildberger

Energy and Health

An Approach for Modeling The Stochastic Behavior of Ambient Factors in Simulating Power Plants Based on Renewable Energies
Ilario Astinov and Tzanko Georgiev 1067

Modelling and Simulating Self-Organised Critical Systems
Sylvain Giroux, Pierre Marcenac, Joel Quinqueton and Jean-Robert Grasso 1072

Simulation by Neurocomputing of The Local Quasi-Independent Epidemics Evolutions and of Their Composition in an Overall AIDS Viral Epidemics
Al.Cristea, C.N.Zaharia and I.Simionescu 1079

5.30 pm. - 6.30 p.m. ROOM A Chairperson: Alexander Verbraeck

SCS Members Blue Sky Meeting

CONFERENCE BANQUET at the "Dana Palace"

7.00 p.m.- 8.00 p.m. National Dance Performance in the Theatre Hall
8.00 p.m. - ............. Banquet in the "Dana Palace" restaurant


Wednesday, June 5th, a.m.

8.00 a.m.- 12.00 Main Entrance Hall REGISTRATION

8.30 a.m. - 10.00 a.m. ROOM A Session Chairperson: Ali Riza Kaylan

Manufacturing and Logistics

A Multi-Agent Simulation Methodology for Manufacturing Systems
Jean-Yves Goujon, Philippe Lacomme and Mamadou Kaba Traore 183

Formal Modelling of Manufacturing Processes in Order to Simulate and to Analyse The Impact of The Control Process on The System
Regis Dindeleux and Alain Haurat 188

Multimodel Logistic Chain Simulation for Strategic Decision Making
Bernd E.Hirsch, Thorsten Kohlmann and Jens Schumacher 193

9.00 a.m. - 10.00 a.m. ROOM B Session Chairperson: Martin Wildberger

Training Simulators

Instrumental Navigation Simulator for Group Training of Maritime Bridge Officers
Manuel Wolfshant and Radu Tuchila 261

End-User Experience from Plant Analyzer to Full Scope Training Simulator Development with APROS
Karri Honkoila, Kari Porkholm, Pekka Kokkonen and Timo Kallonen 266

9.00 a.m. - 10.00 a.m. ROOM C Session Chairperson:Hans-Dieter Heike

Simulation in Economy I

Optimization of Large Fuel Storages for Renewable Energy Plants
Francesco Groppi 427

Block Random Systems in Economics
Ferenc Juhasz and Zsuzsa Juhasz 432

9.00 a.m. - 10.00 a.m. ROOM D Session Chairperson: A.Javor

Open Session

This session is for authors who could not present at the designated time in the conference programme.

9.00 a.m. - 10.00 a.m. ROOM E Session Chairperson: Gianluca Bontempi

Fuzzy Logic

A Fuzzy Evolutionary Approach To Hough Transform in Image Boundary Detection
T.Van Le 591

Fuzzy Functions and Modelling
Tom Longshaw and Sue Haines 595

10.00 a.m. - 10.30 a.m COFFEE BREAK

10.30 a.m - 12.00 ROOM A Session Chairperson: John B.Evans

Discrete and Mixed Methods I

Using Nomads To Support Process Oriented Discrete Event Simulation In A Purely Functional Language
D.A.Harrison 201

Discrete Event Synchronisation Priority
John B.Evans 206

Discrete Event Closed-Loop Systems in MAX Algebra
P.Spacek, A.El Moudni, S.Zerhouni and M.Ferney 211

10.30 a.m - 12.00 ROOM B Session Chairperson: C.Qing

Miscellaneous I

Some Applications of a Novel Waveform Generator
M.Ganjer Ali and Richard N.Zobel 327

A Database Approach to Simulation Modeling
Marvin S.Seppanen 332

Simulation Study of The Flexible Recipe Implementation on a Batch Process
Davorka Sel, Stanko Strmcnik, Nadja Hvala and Srecko Milanic 336

10.30 a.m - 12.30 ROOM C Session Chairperson: Ali Riza Kaylan

Simulation in Economy II

Micro Macro Simulation of The Household and Enterprise Sector Modelling Extension, Simulation and Linking
Hans-Dieter Heike, Christian Rothkirch, Thomas Sauerbier and Christian Woessner 435

Predicting Movements in The Foreign Currency Markets Using Discrete Event Simulation
Paul Appleby Walker, Alfred Vella and Vlatka Hlupic 441

The Analysis and Simulation of Dynamical Systems Using Maple
Douglas Curran, Walter Middleton and Maria Vicsek 446

Evaluation of Advanced Communications Technologies for Public Administrations with Process Modeling and Simulation
Heiko Duin and Marita Sinnigen 451

10.30 a.m - 12.30 ROOM D Session Chairperson: Katie Tarnay

Simulation of Networks II

A Simulation Study of the ABR-Service in ATM
Mikael Schulz and Robert Roenngren 526

Is VBR Video Non-Stationary or Self-Similar? Implications for ATM Traffic Characterisation
Stephen Bates and Steve McLaughlin 531

Simulation Modelling of The Effects of ISI on The Performance of DS-CDMA Codes for a Wireless ATM LAN
Tadeusz Wysocki and Keng T.Tan 535

An Efficient Adaptive Routing Strategy for Network Management Protocol
T.Srikanthan and G.S.Hura 540

10.30 a.m - 12.30 ROOM E Session Chairperson: T.Van Le

Fuzzy Systems and Time Series Prediction

Pruning in Fuzzy-Neural Systems
Giovanna Castellano and Anna Maria Fanelli 673

Fuzzy Tree Structures as An Efficient Tool in Decision Making Systems
Tomaz Savsek and Marjan Vzjak 603

Knowledge-Based System for On-Line Stress Evaluation in Thick Walled Vessels in Thermal Power Plants
Nikola Serman, Drazen Loncar, Maja Serman and Zeljko Bogdan 608

Time Series Prediction Using Fuzzy Inductive Reasoning- A Case Study
Francois E.Cellier, Josefina Lopez and Gabriela Cembrano 765

12.30 - 2.00 p.m. CAFETERIA LUNCH BREAK

Wednesday, June 5th, p.m.

2.00 p.m. - 3.30 p.m. ROOM A Session Chairperson: John B.Evans

Discrete and Mixed Methods II

Specification of Combined Continuous Time/Discrete Event Models
D.A.van Beek, JE.Rooda and M.van den Muyzenberg 219

A Combined-System Simulator for Mechatronic Systems
Jan F.Broenink and Paul BT.Weustink 225

Dynamic Derivation and Inheritance for Discrete Event Simulation
Gyorgy Pongor 1101

2.00 p.m. - 3.30 p.m. ROOM B Session Chairperson: Henk de Swaan Arons

Miscellaneous II

Two-Level Resource Allocation Problem under Control Constraints
Zdizlaw Duda 343

An Evolutive Distributed Algebraic Petri Nets Simulator
Jarle Hulaas 348

Simulation of Building EGRESS Using Stochastic Petri Nets
Olivier Iliev, Norman Gough, Gareth Harries and Georgi Dimirovski 353

2.00 p.m. - 3.30 p.m. ROOM C Session Chairperson: Axel Lehmann

Simulation Effectiveness and Evaluation

Increasing The Effectiveness of Simulation in The Organisation
Andrew Greasley 973

A Simulation Based Hospital Evaluation and Decision Support System
Ivan Futo, Andras Gabor, Attila Sokvari and Laszlo Sztojkov 977

Evaluation of Social, Economic and Cultural Benefits of Applications of Advanced Communications with CRIMP
Heiko Duin and Peter M.Friess 982

2.00 p.m. - 3.30 p.m. ROOM D Session Chairperson: Wolfgang Borutzky


Simulation Models and Databases in Management Games
Juris Galibeckis and Dzintars Tomsons 1087

Simulation of Event Building Methods in High Energy Physics Data Acquisition Systems
Gabor Harangozo 1091

Multi-Agent Systems, Theory and Simulation: The Milly Simulation System
Gabor Tatai 1114

2.00 p.m. - 3.30 p.m. ROOM E Session Chairperson: J.Juricic

Failure Analysis I

Order of Magnitude Reasoning for Automated Failure Modes and Effects Analysis of Hydraulic Systems
D.R.Bull, C.R.Burrows, K.A.Edge, P.G.Hawkins and D.J.Woollons 737

Fault Diagnosis System Based on Parity Equations and Fuzzy Logic
Luis Miguel, Margarita Mediavilla and Jose R.Peran 742

Using Simulation to Generate Data for Building Neural Network Models and Diagnosing Faults in Electric Circuits
S.Xia 747

3.30 p.m. - 4.00 p.m. COFFEE BREAK

4.00 p.m. - 5.00 p.m. ROOM C Session Chairperson: Alexander Verbraeck

Simulation in Time-Tabling and Scheduling

Object-Oriented Simulation of Cleaning Operations in Urban Environments
Agostino G.Bruzzone 1035

Advanced Simulation Tools Assisting Production Scheduling
Carmen Bobeanu and Florin-Gheorghe Filip 1040

4.00 p.m. - 5.00 p.m. ROOM E Session Chairperson: T.Longshaw

Failure Analysis II

Enhancing Search Efficiency in Diagnostic Reasoning Based on Causal Graphs Via Qualitative Probabilities
Pilar Fuster Parra, Antoni Ligeza and Josep Aguilar-Martin 752

A Machine Learning Approach to The Synthesis of Diagnostic Trees
Dani Juricic and Alenka Znidarsic 757

5.00 p.m. - 5.15 p.m. ROOM A Session Chairperson: Andras Javor


The Best Paper will be announced during this session

6.00 p.m. - 8.00 p.m. ROOM A Chairperson: Alexander Verbraeck

SCS European Simulation Council Meeting and Conference Board Meeting

Thursday, June 6th, a.m.

All tutorials are held on Thursday, provided that enough participants join one particular tutorial. If not then that tutorial will be cancelled.

For all tutorials there is a coffee break at 10.30 am.- 11.00 a.m.

8.30 a.m. Main Entrance Hall REGISTRATION

9.00 a.m. - 12.30 Room A Tutorial

New Aspects for Run Time QoS Evaluation in Networks and Distributed Systems
Petre Dini 3

9.00 a.m. - 12.30 Room B Tutorial

Introduction to Cellular Automata for Modeling and Simulation
Martin Wildberger 12

9.00 a.m. - 12.30 Room C Tutorial

Numerical Solution Methods for Markov Chains
Udo R.Krieger 17

9.00 a.m. - 12.30 Room D Tutorial

Fuzzy Object-Oriented System Modelling and Simulation
T.Van Le 19

9.00 a.m. - 12.30 Room E Tutorial

Computer Simulation Languages: Continuous and Discrete Examples
Ralph Huntsinger

9.00 a.m. - 11.00 a.m. ROOM F Chairperson: Alexander Verbraeck

SCS European Simulation Council Meeting and Conference Board Meeting (2nd part)

Go back to top of page

Back to Index Page

________________________________________________________ Update 23/05/96